Historianaprawde.pl

Muzeum II wojny światowej zaprasza na konferencję naukową

Szacowany czas czytania: ...

Muzeum II wojny światowej zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „TRYBY WOJNY: ASPEKT LUDZKI I GOSPODARCZY II WOJNY ŚWIATOWEJ”, która rozpocznie się 11 czerwca 2024 roku o godz. 14:00 w Sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

II wojna światowa była jednym z najbardziej niszczycielskich konfliktów w historii ludzkości. Jego tragiczne konsekwencje dotknęły miliony ludzi na całym świecie, w tym wielu cywilów, którzy często byli zmuszeni do porzucenia codziennego życia i zaangażowania się w działania wojenne. W ramach konferencji skupimy się na losach zwykłych obywateli, którzy, choć nie brali bezpośredniego udziału w walkach na froncie, odegrali istotną rolę w wysiłkach wojennych poszczególnych krajów.

Nasi prelegenci – specjaliści z różnych dziedzin – będą omawiać historie tych osób, które często pracowały w skrajnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Część z nich poprzez pracę fizyczną wspierała wysiłek wojenny ukierunkowany na pokonanie niszczycielskiej siły III Rzeszy. Inne ofiary wojny zmuszano do wykonywania niewolniczej pracy na rzecz wrogich państw. Morderczy wysiłek nierzadko oznaczał wyrok śmierci. Ci ludzie, którzy przeżyli, przez dziesiątki lat zmagali się z głębokimi, niezaleczonymi urazami psychicznymi i ranami fizycznymi. Podczas konferencji poruszymy tematykę przesiedleń, deportacji oraz losów więźniów obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Zwrócimy uwagę na to, jak wojna wpłynęła na życie rodzinne, społeczności lokalne oraz całe narody, odmieniając na zawsze ich losy. W wystąpieniach zostanie uwypuklony los zwykłych ludzi, w tym zniewolonych kobiet, przymuszanych do świadczenia usług seksualnych oraz osób uznanych przez hitlerowski reżim za niepożądane i niegodne życia w nowym ładzie nazistowskich Niemiec. Nasza konferencja ma formułę otwartą – każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w niej udział. Wykłady i dyskusje będą prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W celu zapewnienia wygody publiczności zapewniamy słuchawkowe tłumaczenie symultaniczne.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do głębszego zrozumienia tragedii II wojny światowej i jej długotrwałych skutków społecznych.

Dr Joanna Ostrowska – Historyczka związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, dramaturżka i krytyczka filmowa. Specjalizuje się w mniej znanych badaniach losów mniejszości seksualnych oraz zniewolenia kobiet w czasie II wojny światowej. Jej książka Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej została wybrana Genderową Książką Roku 2018.

David Willey – Kurator w popularnym Bovington Tank Museum, które w swojej kolekcji posiada jedyny sprawny egzemplarz niemieckiego czołgu Tygrys I oraz czołg Sherman Firefly, który był głównym bohaterem filmu Furia (Fury) z Bradem Pittem. Willey już jako 6-letni chłopiec regularnie odwiedzał wspomniane muzeum, a jego pasja przerodziła się w karierę muzealnika. Jest autorem wielu publikacji, niekwestionowanym ekspertem oraz konsultantem w zakresie techniki dotyczącej broni pancernej i historii wojen pancernych.

Dr Glyn Prysor – Absolwent Oxfordu, muzealnik w National Army Museum w Londynie. Jest autorem obszernej, ponad 500-stronicowej publikacji o losach marynarzy-cywilów walczących o przeżycie w walce z niemieckimi U-botami, w czasie najdłuższej batalii II wojny światowej – bitwy o Atlantyk (Citizen Sailors: The Royal Navy in the Second World War).

Georg Erdelbrock Niemiecki historyk z Hamburga, kustosz i przewodnik w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Neuengamme. W swoich badaniach koncentruje się na pracy niewolniczej przymusowych robotników cudzoziemskich oraz więźniów obozów koncentracyjnych.

 

Mat. organizatora.

Skip to content