W najbliższy piątek, 20 września, w Warszawie odbędzie się pierwsza debata think tanku prowadzonego przez Fundację Historyczną im. Mariana Rejewskiego dotyczącego kwestii polskiej polityki historycznej względem Ukrainy, a także ciągle aktualnego problemu reparacji wojennych. Zapraszamy!
Rozpoczęta w 2022 roku wojna na Ukrainie na nowo rozpaliła dyskusję na temat polskiej polityki historycznej względem wschodniego sąsiada. Nie brakowało głosów zastrzegających, że jakiekolwiek udzielanie pomocy humanitarnej powinno nastąpić dopiero po ukorzeniu się władz Ukrainy wobec dokonanych zbrodni na Wołyniu. Takowe oświadczenie próbowano również wymuszać za każdym razem pobytu któregokolwiek przedstawiciela ukraińskiego rządu w Polsce. Jednakże co dałyby nam słowa przeprosin, jeśli nie płynęłyby one z przekonania o konieczności ich wypowiedzenia, a jedynie potrzebą chwili i uzyskania wsparcia w wojnie z Rosją? Takie słowa ostatecznie do dziś nie padły bezpośrednio. Podejmowane były próby zawoalowanego nawiązania do winy i odpowiedzialności. Jednakże żadna z tych prób nie była odpowiedzią na głosy płynące ze strony różnych środowisk polskich domagających się przyznania do masowych mordów Polaków po 1943 roku.
W trakcie konferencji, podzielonej na dwie debaty będziemy dyskutować również na temat problematyki reparacji wojennych.
Program konferencji:
Debata 1.
Krzysztof Drozdowski
1. Uwarunkowania historyczne polskiej polityki historycznej względem Ukrainy
Prof. dr hab. Maciej Franz
2. Na dalekiej Ukrainie – gdzie zaginęła polska polityka historyczna?
Dr Bartosz Zakrzewski
3. Od Kozaków zaporoskich do Akcji „Wisła”. Relacje polsko-ukraińskie w realiach polskiej polityki historycznej
Dr Damian Karol Markowski
4. Na rozdrożu? Polska polityka historyczna wobec Ukrainy. Przeszłość, stan obecny, perspektywy
Paweł Skutecki
5. Wojna grobami
Debata 2.
Dr Rafał Michliński
1. Czego szukać w wileńskich zasobach? Informacje i refleksje na temat archiwów i bibliotek w Wilnie oraz materiałów w nich zgromadzonych
Paweł Skutecki
2. Króliczki. Jak byłe więźniarki Ravensbrück przeprowadziły skuteczny zwrot w polskiej polityce historycznej dotyczącej ofiar eksperymentów pseudomedycznych
prof. dr hab. Maciej Franz
3. Na wschodzie II Rzeczypospolita utraciła coś więcej niż tylko majątek, utraciła część swojej duszy. O potrzebie przywrócenia pamięci strat na wschodzie.
Tomasz Pietryga
4. Reparacje od Niemiec: epizod czy realna szansa?
Krzysztof Drozdowski
5. Reparacje wojenne czyli polsko-niemiecka kość niezgody