Historianaprawde.pl

Poszukujemy wolontariuszy przy uporządkowaniu grobu majora Józefa Bonawentury Garczyńskiego – bohatera Powstania Listopadowego

Szacowany czas czytania: ...

Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci, wracają do nas dawni POLSCY BOHATEROWIE. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński. Podchorąży w Szkole Podchorążych w Warszawie, członek Sprzysiężenia Wysockiego, uczestnik Nocy Listopadowej 1830 r. W szeregach Pułku 1 Piechoty Liniowej uczestniczył w 14 bitwach Powstania Listopadowego, w tym tych największych: pod Stoczkiem (14 lutego 1831 r.), Wawrem (19, 20 lutego 1831 r.), Olszynką Grochowską (25 lutego 1831 r.), Iganiami (2 kwietnia 1831 r.), Rogoźnicą (29 sierpnia 1831 r.). Mianowany porucznikiem, a we wrześniu 1831 r. kapitanem. W kwietniu 1831 r. uhonorowany Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku Powstania Listopadowego skazany przez cara na karę śmierci, zamienioną później na infamię i wieczną banicję. Przebywał na zachodzie Europy, we Francji, później Anglii. W 1843 r., wiedziony tęsknotą za Polską, osiedlił się w zaborze pruskim, nabywając majątek Mechnacz pod Kcynią. W 1846 r. włączył się prac spiskowych w ramach planowanego powstania w Wielkopolsce; miał stanąć na czele ataku na Bydgoszcz. Aresztowany, więziony, w 1847 r. postawiony przed berlińskim sądem wraz z 253 innymi Polakami w procesie moabickim. W 1848 r. był jednym głównych dowódców w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczył w bitwach pod Książem i Miłosławiem, gdzie został ciężko ranny. Zmarł 8 lutego 1861 r. Pochowany został w grobowcu przy kościele w Sadkach.

W trakcie prowadzonych obecnie badań archeologicznych przy kościele w Sadkach stwierdzono, że krypta majora Józefa Bonawentury Garczyńskiego jest niemal w całości wypełniona gruzem betonowym i śmieciami.
Nie godzi się, by człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla Ojczyzny, spoczywał teraz pod stertą gruzu i śmieci. Dlatego kryptę należy oczyścić, a szczątki Polskiego Bohatera złożyć do nowej trumny, nakrytej biało-czerwoną flagą. To jest naszym obowiązkiem, a zarazem honorem.
Poszukujemy zatem wolontariuszy do prac porządkowych przy krypcie w Sadkach. Zatem, jeśli jest Ci droga pamięć przodków, ojczysta wiara i mowa – to przyjdź, pomóż, poświęć odrobinę swojego czasu i wysiłku. Liczy na Ciebie.

Wolontariusz proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie i kontakt z kierownikiem badań archeologicznych Robertem Grochowskim. Kontakt poprzez Messenger na fb lub mailowo: rgrochowski@o2.pl.

Miejsce pracy: Sadki, kościół parafialny pw. św. Wojciecha
Do pracy zapraszamy w dwóch najbliższych terminach:
TERMIN 1: 14.12.2024 (SOBOTA), GODZINA 9:00
TERMIN 2: 21.12.2024 (SOBOTA), GODZINA 9:00

Prosimy o udostępnianie niniejszego postu na sowich profilach. Liczy się każda para rąk do pracy. Cel jest szczytny

Skip to content