27 marca 2025 roku w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja naukowa „Millenium Regni Poloniae 1025–2025”, inaugurująca obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego w związku z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego.
Wydarzenie, które zgromadziło wybitnych naukowców, parlamentarzystów oraz przedstawicieli organizacji patriotycznych, zostało zorganizowane przez Fundacja Świętego Benedykta we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Uczczenia 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego oraz Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność , pod honorowym patronatem Wicemarszałka Sejmu RP, Krzysztof Bosak .
Dzień rozpoczął się o godz. 10:00 od Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w Kaplicy Sejmowej, co nadało wydarzeniu podniosły i symboliczny charakter.
Następnie, o godz. 11:00, w Sali Kolumnowej rozpoczęła się część oficjalna, podczas której głos zabrali m.in. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, były Marszałek Sejmu Marek Jurek, a także posłowie i byli parlamentarzyści, w tym Poseł Zbigniew Dolata, Poseł Roman Fritz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki oraz wiceprezes Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność Artur Zawisza .
Wicemarszałek Bosak w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego jako momentu przypieczętowania polskiej państwowości, zwracając uwagę na konieczność obrony suwerenności narodowej w XXI wieku oraz na tradycję polskiej monarchii połączonej z parlamentaryzmem, która przez wieki stanowiła fundament ustrojowy Rzeczypospolitej.
Część naukowa konferencji rozpoczęła się o godz. 12:00. W ramach programu referaty wygłosili wybitni historycy i badacze:
dr hab. Jacek Kowalski, prof. UAM, który otworzył konferencję wykładem „Wielkie dziedzictwo Pierwszej Rzeczypospolitej”;
dr Paweł Figurski, który poruszył temat „Co tak naprawdę wiemy o koronacji Bolesława Chrobrego z 1025 roku? (O ceremonialne koronacyjnym Piastów z XI wieku)”;
prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, który mówił o „Suwerenności, jedności, świętości. O ustanawianiu i restauracji Królestwa Polskiego”;
dr Paweł Milcarek, który przedstawił referat „Kamienie milowe chrześcijańskiej Polski”;
prof. dr hab. Jacek Bartyzel, który zakończył część naukową wykładem „Tradycja monarchiczna w Polsce i jej perspektywy”.
Po zakończeniu wystąpień, o godz. 14:00, odbyła się dyskusja parlamentarzystów, którą poprowadził Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji św. Benedykta. Panel stał się okazją do wymiany myśli na temat znaczenia dziedzictwa Bolesława Chrobrego dla współczesnej Polski, w szczególności w kontekście polskiej podmiotowości politycznej i zdolności do decydowania o własnych sprawach.
Jako Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność, na czele którego stoi prezes Wioleta Kamińska , jesteśmy dumni, że mieliśmy kluczowy wpływ na powstanie koncepcji Parlamentarnego Zespołu ds. Uczczenia Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego, a także samej konferencji – od jej zainicjowania, przez tworzenie i programowanie, aż po udział w realizacji.
Konferencja „Millenium Regni Poloniae” była nie tylko okazją do refleksji nad tysiącletnią historią Królestwa Polskiego, ale także impulsem do dalszych działań na rzecz upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy. Wierzymy, że obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego mogą stać się wydarzeniem na miarę Millenium Chrztu Polski z 1966 roku, wzmacniając poczucie dumy narodowej i tożsamości Polaków.
W ramach dalszych inicjatyw polecamy kolejne wydarzenia: konferencję o rytach koronacyjnych, która odbędzie się w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia 2025 roku (wraz z sesją naukową i koncertem Ensemble Peregrina), oraz Narodowy Marsz Życia, zaplanowany na 27 kwietnia 2025 roku.
Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnego budowania pamięci o wielkim dziedzictwie Bolesława Chrobrego.