Historianaprawde.pl

Zwiedzamy Churchill War Rooms w Londynie [DUŻA GALERIA]

Szacowany czas czytania: ...

Podczas drugiej wojny światowej pomieszczenia w piwnicach w Whitehall służyły jako centrum działań wojennych Wielkiej Brytanii.

W kompleksie, znanym jako Gabinet Wojenny, mieszkali czołowi ministrowie rządu, stratedzy wojskowi i premier Winston Churchill.

Po  zniszczeniach  pierwszej wojny światowej planiści wojskowi obawiali się, że bombardowania w pierwszym tygodniu przyszłej wojny mogą spowodować nawet 200 000 ofiar.

Plany ewakuacji premiera, gabinetu i niezbędnego personelu z Londynu sporządzono już w latach dwudziestych XX wieku, ale obawa, że ​​londyńczycy poczuliby się opuszczeni, gdyby premier i rząd byli w bezpiecznym miejscu, oraz kwestie dotyczące szybkości ewakuacji, doprowadziły do poszukiwania schroniska ratunkowego w centrum Londynu.

W czerwcu 1938 roku wybrano gmach Nowych Urzędów Publicznych. Znajdował się w pobliżu Parlamentu, miał mocną stalową konstrukcję i dużą piwnicę.

W piwnicy zaadaptowano miejsca posiedzeń Gabinetu Wojennego podczas nalotów, a także mieściło się w nim centrum informacji wojskowej skupione wokół „Pokoju Map”. Tutaj zebrano istotne informacje dla króla Jerzego VI, premiera Churchilla i sił zbrojnych.

Pokoje wojenne gabinetu stały się w pełni operacyjne 27 sierpnia 1939 r., tydzień przed wypowiedzeniem przez Wielką Brytanię wojny Niemcom.

Gabinet Wojenny Churchilla zebrał się tu 115 razy, najczęściej podczas nalotów i późniejszej niemieckiej ofensywy z użyciem broni V.

Pokoje Gabinetu Wojennego były używane 24 godziny na dobę aż do 16 sierpnia 1945 r., kiedy to po raz pierwszy od sześciu lat w Sali Map zgasły światła.

W 1984 roku Imperial War Musem po raz pierwszy udostępniło zwiedzającym pomieszczenia, które  można zwiedzać do dziś .

W 2005 roku Jej Wysokość Królowa otworzyła  Muzeum Churchilla, które przedstawia życie i twórczość Winstona Churchilla.

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć.

Skip to content