Co pewien czas na półki księgarskie trafiają publikacje zawierające opracowane źródła archiwalne. Stanowią nadzwyczaj cenne publikacje zarówno dla badaczy tematu jak i pasjonatów. Tak właśnie stało się dzięki Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej, które wydało publikację pt. Walki o Lwów 1918-1919. Dzienniki bojowe Grup Operacyjnych gen. Leśniewskiego i gen. Jędrzejewskiego
Jak możemy przeczytać w opisie wydawcy:
Publikacja jest opracowaniem tekstów źródłowych dzienników bojowych dwóch Grup Operacyjnych: generała Leśniewskiego i generała Jędrzejewskiego z lat 1918 – 1919. Dzienniki te były dotychczas nieznane i nie były wykorzystywane w dotychczasowych opracowaniach naukowych. Dzienniki bojowe Grupy Operacyjnej gen. Leśniewskiego i Grupy Operacyjnej gen. Jędrzejewskiego do 1939 r. znajdowały się w zbiorach Towarzystwa Obrony Lwowa i Województw Południowo-Wschodnich, po 19145 r. weszły do zasobu Państwowego Archiwum Obwodu Lwowskiego.
Na prawie 300 stronach znajdziemy dokumenty źródłowe, niebywale istotne dla historyków jak i pasjonatów historii regionalnej. Publikacja została podzielona na dwie duże części. Pierwsza poświęcona jest Grupie Operacyjnej gen. Leśniewskiego, a druga Grupie Operacyjnej gen. Jędrzejewskiego.
Opracowane przez Andrzeja Chmielarza, Zbigniewa Moszumańskiego i Witolda Rawskiego dzienniki działań bojowych stanowią bezcenne źródło historyczne. Nie wymaga to dodatkowego przekonywania. Zwyczajnie każdy zajmujący się historią walk o niepodległość z lat 1918-1919 powinien zaznajomić się z publikacją wydaną przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
Publikacja została wydana z najwyższą starannością, na dobrej jakości papierze, w sztywnej oprawie, co znacząco podwyższa wrażenia estetyczne. To jednak nie wszystko. Do publikacji dołączona jest tuba, zawierająca schematy Ordre de Bataille oraz szkice sytuacyjne dotyczące opisywanych wydarzeń.
Z pełnym przekonaniem polecam tę publikację.