Historianaprawde.pl

„Darmowy Listopad” w rezydencjach królewskich. Gratka dla miłośników zamków

Szacowany czas czytania: ...

„Darmowy listopad w rezydencjach królewskich co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wzrost liczby muzeów biorących udział w akcji to odzwierciedlenie zwiększonych w ostatnich latach nakładów finansowych na kulturę. Profesjonalizm ludzi, którzy pracują w polskich muzeach, został uznany i doceniony, a cały sektor zyskał większe wsparcie finansowe ze strony państwa polskiego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię, która odbyła się w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Minister kultury przypomniał, że w tym roku „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” odbywa się po raz 12.  

Gdy rozpoczynała się ta akcja, uczestniczyły w niej cztery rezydencje królewskie – trzy warszawskie i jedna z Krakowa. W tej chwili jest ich dziewięć i jedenaście miejsc, ponieważ w akcji biorą udział także oddziały muzeów. „Darmowy listopad…” to nieodpłatny dostęp do znaczącej części oferty tych instytucji. Ze szczegółami akcji można zapoznać się na stronie ministerstwa oraz poszczególnych instytucji – powiedział minister kultury.

Szef resortu kultury poinformował, że w akcji biorą udział powszechnie znane rezydencje królewskie, takie jak Zamek Królewski na Wawelu, warszawskie Łazienki Królewskie, Muzeum w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W tym gronie jest jednak również Zamek Królewski w Malborku, który kojarzy się z Krzyżakami. A przecież przez 300 lat był rezydencją królów Polski. Są tu także Zamek Lubelski, zamek w Poznaniu, Zamek Żupny w Wieliczce czy Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wszystkie te obiekty, dawne rezydencje polskich królów, na najbliższy miesiąc przygotowały specjalną ofertę – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Minister kultury poinformował, że w budżecie ministerstwa na 2024 r. zostały zabezpieczone środki na bezpłatny wstęp do państwowych instytucji kultury, artystycznych i muzealnych, dla niektórych grup zwiedzających. Dzięki znacznemu wzrostowi budżetu resortu kultury, od połowy przyszłego roku dzieci i młodzież oraz seniorzy i renciści będą mogli korzystać, z bez opłat, z oferty przygotowanej przez państwowe instytucje kultury. Dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akcji „Darmowy listopad”, zapraszam Państwa do korzystania z naszych wspaniałych, królewskich rezydencji – zakończył prof. Piotr Gliński. 

O akcji „Darmowy Listopad”

Dzięki akcji „Darmowy Listopad”, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie. Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w  Sandomierzu, Lublinie i Malborku, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. Natomiast rok temu do akcji „Darmowy Listopad” dołączył również Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Źr. https://www.gov.pl/web/kultura/12-edycja-akcji-darmowy-listopad-w-rezydencjach-krolewskich

Skip to content