Historianaprawde.pl

Na śmietniku znaleziono walizkę z listami z Powstania Warszawskiego. Całość trafiła do muzeum

Szacowany czas czytania: ...

Na jednym z warszawskich śmietników znaleziono walizkę zawierającą listy z czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Znalezisko trafiło już do Muzeum powstania Warszawskiego.

O bezcennym znalezisku poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego za pośrednictwem platformy X:

Widoczna na zdjęciu walizka najprawdopodobniej należała do Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej. Zgodnie z opisem znajdującym się wewnątrz kobieta miała wynieść w niej swój dobytek w czasie Powstania Warszawskiego (5 sierpnia 1944 roku).
Walizka trafiła do nas z czterema umieszczonymi w środku listami z lat 1943 i 1944, a znaleziono ją… na śmietniku przy ul. Szymanowskiego w Warszawie.
Dziękujemy za czujność osobom, które odnalazły cenną pamiątkę i poinformowały nas o znalezisku, a jednocześnie prosimy: miejcie oczy szeroko otwarte! W sprawie przekazania posiadanych czy znalezionych pamiątek z Powstania Warszawskiego piszcie na adres: jbialobrzeska@1944.pl lub dzwońcie na numer: 22 539 79 85
fot. Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego
Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum jednocześnie informuje, że cały czas przyjmuje i zbiera pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego. Przyjmowane są:

– Fotografie z okresu Powstania Warszawskiego, a także te ukazujące Warszawę przedwojenną, okupacyjną oraz powojenną (zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy)
– Okupacyjne i konspiracyjne dokumenty oraz inne pamiątki związane z Warszawą i jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego
– Przedmioty przedwojenne lub powojenne, jeśli związane są pośrednio (lub w ciekawy sposób) z powyższym okresem
– Przedmioty współczesne, które nawiązują tematyką do okresu Powstania Warszawskiego, np. sztuka współczesna (obrazy, rzeźby i inne prace plastyczne)
– Muzealia niemieckie, zdjęcia, dokumenty
– Wspomnienia, relacje, pamiętniki dotyczące okresu Powstania i okupacji w Warszawie
fot. Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Inf. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Skip to content