Historianaprawde.pl

Po 500 latach otworzono tajny pokój Michała Anioła. Ukrywał się w nim przed papieżem

Szacowany czas czytania: ...

Stanza Segreta to nazwa tajnego pomieszczenia znajdującego się pod podłogą florenckiej Kaplicy Medyceuszy. 500 lat temu ukrywał się w tym pomieszczeniu Michał Anioł.

Kaplica Medyceuszy znajdująca się przy Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji kryje nie lada sekret. Otóż w jej podłodze znajduje się wejście do tajemniczego pomieszczania. Jak się okazuje przebywał w nim Michał Anioł, który w 1530 roku ukrywał się tam przed papieżem, po wydaniu nań wyroku śmierci. 

Pomieszczenie nie jest duże, ma zaledwie dziesięć na trzy metry. 

Jak podaje portal Rzeczpospolita – Na ścianach Stanza Segreta widnieje kilkadziesiąt rysunków nawiązujących do wielu słynnych prac Michała Anioła. Można w nich rozpoznać „Dawida”, „Ledę i łabędzia” czy fragmenty fresków z Kaplicy Sykstyńskiej.

W listopadzie 2023 roku pierwszy raz po 500 latach kaplica zostanie otwarta.

W ciągu 15 minut do komnaty będą mogły wejść jedynie cztery osoby. Aby uchronić rysunki przed niekorzystnym wpływem światła, odstęp między wizytami będzie wynosił 45 minut – czytamy na rp.pl.

Pomieszczenie odkryto w 1975 roku, kiedy Paolo Dal Poggetto, ówczesny dyrektor Muzeum Kaplic Medyceuszy, przy okazji wstępnej inspekcji zlecił konserwatorowi Sabino Giovannoniemu przeprowadzenie testów czyszczenia w wąskim korytarzu pod absydą Nowej Zakrystii poszukiwanie przestrzeni odpowiedniej do stworzenia nowego wyjścia muzealnego. Małe pomieszczenie służyło jako składowisko węgla drzewnego do 1955 roku, a potem przez dziesięciolecia pozostawało nieużywane, zamknięte i zapomniane, pod klapą całkowicie zakrytą stosami mebli.

 

Mat. na podst. rp.pl, Ansa.it

Skip to content