Historianaprawde.pl

W Bydgoszczy będzie tablica poświęcona Leonowi Barciszewskiemu

Szacowany czas czytania: ...

Uprzejmie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej prezydentowi Bydgoszczy Leonowi Barciszewskiemu oraz jego synowi Januszowi. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00 w dn. 26 lutego 2024 r. przed kamienicą przy ul. Długiej 2 w Bydgoszczy. Tablica została ufundowana przez Referat Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy.

Krótko po wybuchu II wojny światowej prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski wyjechał z miasta. Zgodnie z wytycznymi przedstawiciele samorządów mieli ewakuować się na wschód. W przygranicznych Zaleszczykach Barciszewski dowiedział się o fałszywych zarzutach wysuwanych wobec niego przez Niemców. Chcąc oczyścić swoje dobre imię zdecydował się na powrót z rodziną do Bydgoszczy. Dotarli do miasta 8 października 1939 r. i schronili się w mieszkaniu Chrzanowskich przy ul. Długiej 2.

Jeszcze tego samego dnia Niemcy aresztowali Prezydenta, jego żonę Zofię oraz ich syna Janusza. Po brutalnym śledztwie Leon Barciszewski został zamordowany 11 listopada 1939 r. Tragiczny los spotkał także 18-letniego Janusza. Do dzisiaj nie znamy miejsc pochówku ich szczątków.

Żonę Prezydenta przewieziono do więzienia na Pawiaku w Warszawie, skąd została zwolniona w maju 1940 r.

 

Mat. nadesłany

Skip to content