Historianaprawde.pl

Ekspertyza. Badanie szczątków generała Sikorskiego – film dokumentalny

Szacowany czas czytania: ...

W 140 rocznicę urodzin gen. Władysława Sikorskiego IPN przedstawił dokument filmowy zrealizowany przez kanał TVP Historia we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

20 maja 1881 r. urodził się Władysław Sikorski. Premier Rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie i Naczelny Wódz w czasie II wojny światowej zginął 4 lipca 1943 r. Liberator, którym leciał runął do morza 16 sekund po starcie z Gibraltaru. Uratowano jedynie pilota. Brytyjska komisja śledcza wykluczyła zamach czy sabotaż, przyjmując wersję o awarii maszyny. Ponieważ dokumenty ze śledztwa nadal pozostają utajnione, pojawiają się spekulacje na temat innych przyczyn katastrofy. O przeprowadzenie zamachu na polskiego premiera oskarżano już wywiady: brytyjski, niemiecki i sowiecki oraz część polskich środowisk politycznych, niechętnych Sikorskiemu.

Odcinek cyklu dokumentalnego „Ekspertyza” pt. „Badanie szczątków generała Sikorskiego” został wyprodukowany w 2019 r. przez kanał TVP Historia. Całość zrealizowano we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Skip to content