Historianaprawde.pl

KL Gross-Rosen – ciągle mało znany [GALERIA]

Szacowany czas czytania: ...

Jeden z mniej znanych niemieckich obozów zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski. Najpierw filia Sachsenhausen, a od 1941 roku samodzielny obóz koncentracyjny nastawiony na bezlitosne wykorzystywanie siły roboczej więźniów, którzy pracowali w pobliskim kamieniołomie, ale również w zlokalizowanych na terenie obozu warsztatach takich firm jak m.in. Siemens. Dzisiaj teren obozu jest dostępny do zwiedzania.

KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów. Dwunastogodzinna, okrutnie ciężka praca, głód, choroby, bicie, mordowanie – wszystko to sprawiło, że z około 140 tysięcy więźniów, którzy przewinęli się przez obóz, około jedna trzecia została tam na zawsze. W Gross-Rosen lub jednej z około stu filii zlokalizowanych w całym regionie.

 

Dzisiaj o niemieckim obozie pozostało niewiele. Miejsca, gdzie były baraki są symbolicznie oznaczone kamiennymi fundamentami. Pozostał budynek kantyny, jest jeden zrekonstruowany barak więźniarski, jest brama i dwie przylegające do niej wartownie. Można zobaczyć polowe krematorium zlokalizowane przy miejscu, gdzie podczas okupacji była ściana śmierci. Ogromne wrażenie robi mieszczący się na terenie muzeum kamieniołom, gdzie więźniowie tracili zdrowie i życie.

 

Muzeum Gross-Rosen przygotowało dla zwiedzających (bezpłatnie – symboliczna opłata obowiązuje tylko za parking) kilka wystaw stałych i czasowych, wśród których wyróżniają się z pewnością ekspozycje „Zaginione człowieczeństwo” i „KL Gross-Rosen 1941-1945”.

Skip to content