Historianaprawde.pl

Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów [RECENZJA]

Szacowany czas czytania: ...

Wydaje się, że o II Wojnie Światowej wiemy już wszystko i nic nas nie zaskoczy. Jednakże co pewien czas ukazują się książki, które albo całkowicie zmieniają naszą wiedzą, albo ją znacząco wzbogacają. Omawiana książka właśnie należy do tej kategorii.

Czerwiec 1942 roku. Trzecia Rzesza triumfuje. Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców, którzy zbiegli do Wielkiej Brytanii. Na wezwanie zgłasza się niezwykła grupa ochotników: sportowcy, artyści i intelektualiści, pochodzący głównie z Niemiec i Austrii. Wielu z nich internowano wcześniej jako obywateli wrogiego kraju. Teraz marzą o zemście – za rodziny, domy, cały swój utracony świat. Znakomicie wyszkoleni wywiadowczo i bojowo, stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców.

Żołnierze tej wyjątkowej kompanii braci przebyli drogę z Niemiec do Anglii i z powrotem, poprzez brytyjskie obozy internowania, plaże Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach po koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Leah Garrett, wykorzystując odtajnione dokumenty, po raz pierwszy tak wyczerpująco opowiada o losach tych niezwykłych żołnierzy i ich krwawej walce z nazistami.

Tyle możemy dowiedzieć się z opisu wydawcy. Już samo to wystarczyłoby do tego by po tę książkę sięgnąć. W ukazujących się opiniach najczęściej porównuje się ją do Kompanii Braci Stephena Ambrosa i musze przyznać, że dzieje się tak nie bez powodu.

 

Powszechnie w naszej świadomości utarło się iż Żydzi byli ofiarami II wojny światowej. I praktycznie rozpatruje się ich historię głównie w kontekście Holokaustu. Tu zaś dostajemy dawkę wiedzy i wrażeń, całkowicie przewartościowujących nasz osąd. Oto grupa Żydów, którzy uciekli z III Rzeszy – artyści, intelektualiści, sportowcy podejmuje decyzję by walczyć przeciwko Hitlerowi. W publikacji Leah Garett znajdziemy niesamowite sylwetki bohaterów książki. Już samo ich poznanie jest fascynujące. Gdy dołożymy do tego opisane w najdrobniejszych szczegółach kulisy powstania tej specjalnej jednostki, opisane w dobrym stylu przez autorka to dostajemy rollercoster emocji. 

Po książkę warto sięgnąc z co najmniej kilku powodów. Jednak najważniejsze jest to, ze tak sensacyjna historia wydarzyła się naprawdę. Nie jest więc wymysłem jakiegoś filmowca jak “Bękarty wojny” Tarantino. To pokazuje, że życie pisze lepsze scenariusze niż jestesmy w stanie sobie wyobrazić.

 

Skip to content