Historianaprawde.pl

Książki

W ramach Czarnej Serii – wydawniczego przedsięwzięcia Wydawnictwa Znak Horyzont, które konsekwentnie przybliża polskiemu czytelnikowi historię II wojny światowej z perspektywy często pomijanych biografii i wydarzeń – ukazała się książka Andrew Robertsa pt. Wicher wojny. Militarna historia II wojny światowej. Warto przyjrzeć się tej publikacji.

Czy stwierdzenie: „Oni zginęli, żeby Polska mogła istnieć” – jest prawdą czy wymówką?

Dzienniki te były dotychczas nieznane i nie były wykorzystywane w dotychczasowych opracowaniach naukowych.

W ramach Czarnej Serii – wydawniczego przedsięwzięcia Wydawnictwa Znak Horyzont, które konsekwentnie przybliża polskiemu czytelnikowi historię II wojny światowej z perspektywy często pomijanych biografii i wydarzeń – ukazała się książka „Nimitz na wojnie” autorstwa Craiga Symondsa. To opowieść nie tylko o wielkiej wojnie morskiej na Pacyfiku, ale przede wszystkim o człowieku, którego zimna precyzja, spokojne dowództwo i nieoczywista charyzma odwróciły losy tego teatru działań wojennych.

Autor, znany z ironicznego stylu i ciętego dowcipu, przedstawia rewolucję francuską w sposób odbiegający od utartych schematów, podważając wiele powszechnie przyjętych przekonań.​

​Książka "Sonderkommando. W piekle komór gazowych" autorstwa Shlomo Venezii to poruszające świadectwo członka specjalnego oddziału więźniów w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

Czy nowa książka Michała Wójcika zasługuje na uwagę czy jest jedynie książką jak jedną z wielu? My już wiemy.

Jeśli chodzi o obozy koncentracyjne, to powojenni śledczy mieli do dyspozycji setki lub nawet tysiące świadków. W przypadku obozów zagłady, świadków praktycznie nie było. Bełżec przeżyło dwóch mężczyzn. Ich relacje i relacje świadków, którzy widzieli obóz z oddali składają się na wyjątkową książkę, której drugie wydanie właśnie trafiło do księgarń.

Przejdź do treści