Historianaprawde.pl

Ośrodek Karta zbiera fundusze na digitalizację zbiorów Dariusza Baliszewskiego

Szacowany czas czytania: ...

Trwa zbiórka na digitalizację kolekcji Dariusza Baliszewskiego, która po jego śmierci znalazła się w archiwum ośrodka Karta. Każdy może pomóc.

Dzięki Waszej pomocy każdy będzie mieć cyfrowy dostęp do wyjątkowych materiałów związanych m. in. z pracą Baliszewskiego w programach telewizyjnych (“Świadkowie”, „Na marginesie historii”, „Powtórka z historii”, “Rewizja Nadzwyczajna”), tych koncentrujących się na osobie gen. Władysława Sikorskiego i katastrofie w Gibraltarze w 1943 roku.
Cenne dokumenty i fotografie znajdujące się w łatwym dostępie to prawdziwy skarb, ułatwiający pracę i upowszechnianie wiedzy o historii. Pomóżcie nam osiągnąć ten cel! Link do zrzutki znajduje się w komentarzu.
Kolekcja redaktora Baliszewskiego składa się z tysięcy dokumentów. Znajdują się wśród nich listy setek widzów czy czytelników, którzy nierzadko okazywali się kluczowymi świadkami, mogącymi odpowiedzieć na zasadnicze pytania o przebieg historii ostatniego stulecia Polski. 

W Archiwum KARTY od momentu otrzymania kolekcji pracujemy nieustannie nad jej porządkowaniem i digitalizacją. To wyzwanie, które wiąże się z setkami godzin pracy, ale jesteśmy głęboko przekonani o jej wartości. Nie tylko zachowujemy dziedzictwo Dariusza Baliszewskiego, ale również umożliwiamy przyszłym pokoleniom dostęp do dokumentów, które stanowią unikalne źródło informacji i świadectwo najnowszej historii Polski.

„Szanowny Panie Redaktorze! Ośmielam się zwrócić do Pana z prośbą bardzo nietypową”, „piszę od roku w myślach do Pana, ale dziś spełniam swą powinność”, „szukam brata”, „zwracam się z uprzejmą prośbą o znalezienie miejsca spoczynku wiecznego mojego męża” – takich listów w kolekcji Dariusza Baliszewskiego są tysiące.

Stosy kopert, starannie kaligrafowanych, kierowanych na adres redakcji „Rewizji Nadzwyczajnej”, przypominają nam, jak ważne są pojedyncze ludzkie historie – kluczowe zarówno dla redaktora Baliszewskiego, jak i Ośrodka KARTA.

Być może dlatego powierzył on swoją spuściznę właśnie KARCIE. Na kilka miesięcy przed śmiercią, w lecie 2020 roku Dariusz Baliszewski przyniósł do Ośrodka KARTA niewielką część swoich zbiorów, a żonę Marię zobowiązał, by całość jego osobistego archiwum trafiła także do nas.

Kolekcja Dariusza Baliszewskiego w liczbach:

  • ponad 71 tys. stron opracowanych dokumentów, a w tym:
  • 20 tys. stron już zeskanowanych przez nasz zespół w 2023 roku, dostępnych dla każdego: TUTAJ
  • 51 tys. stron oczekujących na digitalizację

Zeskanowanie jednej strony to koszt ok. 1,70 zł, więc koszt całego projektu to 86 700 zł. Mamy już 18 700 zł, prosimy Was o brakujące 68 000 zł. 

O NAS Fundacja Ośrodka KARTA :

Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową. Odkrywamy, chronimy i upowszechniamy historię widzianą z perspektywy jednostki. Robimy to w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską, wspiera pojednanie. Tak naprawiamy przyszłość.

Działamy już od 42 lat. Nigdy nie mieliśmy stałego wsparcia finansowego. Prowadzimy największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku (Archiwum Wschodnie, Archiwum Opozycji, Archiwum Fotografii oraz – wraz z Domem Spotkań z Historią – Archiwum Historii Mówionej).

Inf. Ośrodek Karta

Skip to content