Historianaprawde.pl

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów [RECENZJA]

Szacowany czas czytania: ...

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym ukazało się kilka ciekawych publikacji dotyczących stosunków polsko-żydowskich. Czy nowa książka Barbary Stanisławczyk jest warta uwagi?

Już jakiś czas temu dostaliśmy do ręki nową książkę Barbary Stanisławczyk wydaną przez wydawnictwo Fronda. Co jednak ciekawe nie jest to tak zupełnie nowa książka. Czytając ją można odnieść wrażenie, że gdzieś już natknęliśmy się na te informacje. I będzie to wrażenie ze wszech miar prawdziwe. Otóż niniejsza publikacja jest przepracowanym reportażem, który ukazał się pod tytułem “Czterdzieści twardych” już w 1997 roku. Po wielu latach jak widać nastąpiło odświeżenie tematu, przepracowanie tekstu i w ten sposób dostajemy do rąk omawianą publikację. 

 

Wśród osób, które otrzymały tytuł “Sprawiedliwego wśród narodów świata” najwięcej jest Polaków. I już sam ten fakt świadczy, że jest to rzecz, którą powinniśmy się na świecie chwalić. W momencie, gdy za pomoc Żydom w trakcie II wojny światowej groziła Polakom najwyższa kara, Ci nie wahali się. Ilu jednakże ich znamy? Ile nazwisk pamiętamy? I gdy sobie uświadomimy, że tak naprawdę to każdy z nas jest w stanie wymienić może z pięć nazwisk to dostajemy odpowiedź na pytanie czy ta książka jest potrzebna?

Oczywiście to, że przypomina ona sylwetki ludzi, bohaterów właśnie tych mniej znanych, tych którzy jak dotąd nie przebili się do powszechnej świadomości. Nadana książce forma reportażu daje autorce szerokie pole manewru. Oddaje ona miejsce bezpośrednim świadkom, uczestnikom wydarzeń, bohaterom którzy wznosili się na wyżyny moralności, mimo że sami często wcale tak tego nie postrzegali. Dla nich był to zwyczajny odruch serca.

Pomimo, że nie jest to monografia naukowa, a może właśnie dlatego warto sięgnąć po tę publikację. Warto by Polacy znali swoją historię i nie dawali sobie wmawiać tego, ze współdziałali z Niemcami. A przecież takie głosy podnoszone są co pewien czas.

Autorka czasem chce wprowadzić zbyt wiele wątków, co powoduje lekki chaos narracyjny, ale nie powinno to stanowić większego problemu dla zrozumienia całości. 

Skip to content