Ludzie, którzy przeżyli getto, bardzo często traktowali życie jak dar, prezent.
Przeżyć getto czy obóz koncentracyjny to przecież jakby dostać drugie, zupełnie nowe życie. Stąd wielu ocalałych nie tylko bardzo poważnie traktowało swoją szansę i chcąc dalej nieść dobro zostawało lekarzami, ale także pisało wspomnienia, żeby uwiecznić, a przynajmniej utrwalić prawdę o koszmarze II wojny.
Salomea Kape przeżyła łódzkie getto dzięki mądrości swojej mamy, która z ogromnym poświęceniem i niewyobrażalną dla nas przenikliwością dała swojej córce drugie życie. Akuszerka, która odebrała w getcie wiele porodów mając świadomość, że szanse tych dzieci na przeżycie piekła są iluzoryczne, zrobiła wszystko, żeby własnej córce dać nowe życie.
Salomea opisuje własne przeżycia nie siląc się na oddanie całości tragedii łódzkich Żydów. Na początku opowieści zostajemy oczarowani realiami przedwojennego życia największej mniejszości, jaka zamieszkiwała II Rzeczpospolitą. Był to bardzo prężne i bogate kulturowo środowisko. Wybuch wojny był oczywiście wstrząsem, ale nikt nie spodziewał się Zagłady. Razem z młodziutką Salą idziemy do „Czarodziejskiej Szkoły”, w której Niemcy na początku okupacji pozwolili na naukę. Razem z naszą bohaterką przeżywamy okropieństwa głodu, wszechobecnego terroru i… tlącej się nadziei, że możliwe jest inne życie, inny świat. Świat, który z perspektywy Bałut wydawał się rajem.
Kape przeżyła getto. Wyjechała później do Izraela, ale po kilku latach ruszyła dalej. Zatrzymała się w Stanach Zjednoczonych. Została cenionym anestezjologiem. Jej opowiadania są pisane bardzo prostym, surowym, ascetycznym językiem i takież jest tłumaczenie – autorka pisała wspomnienia w języku angielskim. Ten prosty język nie przeszkadza, nie razi. Bo jak inaczej można opowiedzieć koszmar?
Książkę „Kocham Twą urodę złą, najdroższe miasto na świecie. Wspomnienia z getta łódzkiego” wydała w 2014 roku Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin. Ze względu na niewielki nakład, obecnie egzemplarze pokazujące się w serwisach aukcyjnych osiągają wysokie ceny. Tym niemniej warto poszperać za tym tytułem w bibliotekach.