Historianaprawde.pl

Skrzydło ołtarzowe z Ingeln powróci do Muzeum Zamkowego w Malborku

Szacowany czas czytania: ...

Wykonane w warsztacie południowoniemieckim ok. 1500 r. polichromowane i złocone skrzydło ołtarzowe z Ingeln ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, które w nieznanych okolicznościach trafiło po wojnie do kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, powróci do macierzystej siedziby. Dokumenty w tej sprawie podpisali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce oraz malborskiego muzeum.

Skrzydło ołtarzowe było częścią średniowiecznej nastawy ołtarzowej z kościoła w Ingeln w Dolnej Saksonii. W 1893 r. dwa skrzydła ołtarzowe oraz pojedyncze rzeźby zakupiono do zbiorów zamku w Malborku. Lewe skrzydło zostało zawieszone na południowej ścianie kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku. W czerwcu 1945 r. skrzydło to zostało przekazane do Muzeum Miejskiego w Gdańsku, a następnie w nieznanych okolicznościach trafiło ono do kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku. W grudniu 2023 r. Prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanie) podjęła decyzję o zwrocie skrzydła do Malborka.

Do dziś w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku znajduje się pięć z zakupionych pod koniec XIX wieku rzeźb, fragment skrzyni oraz jedno malowane skrzydło.

Skrzydło ołtarzowe z Ingeln to kolejny obiekt (po odzyskanych w ubiegłym roku kwaterach witrażowych) utracony ze zbiorów malborskich podczas II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu, który powraca do kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku m.in. dzięki prowadzonym przez pracowników tej instytucji badaniom nad utraconymi zabytkami ruchomymi z Malborka.

Od 2018 r. Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie polskich strat wojennych”. Do tej pory działania w ramach projektu doprowadziły do identyfikacji ponad 2 tys. utraconych obiektów z Malborka oraz wielu zabytków rozproszonych w różnych instytucjach w kraju i za granicą.

Skip to content