Można o okultystycznym aspekcie III Rzeszy pisać albo lekko i sensacyjnie, jak robi to Hubert Kozieł, albo bardzo poważnie i z naukową atencją. Jeśli chodzi o tę drugą opcję, to bardzo wysoko postawił poprzeczkę Jakub Pomezański w najnowszej książce zatytułowanej „Święta w rodzinach SS. Neopogański fenomen zakonu Himmlera”.
Autor dał się już poznać czytelnikom jako szalenie dokładny, skrupulatny i konsekwentny badacz ezoterycznej, mistycznej strony nazistowskiego szaleństwa. Kto zna jego książkę zatytułowaną „Neopogańskie formy upamiętniania zmarłych w III Rzeszy”, ten koniecznie powinien sięgnąć także po najnowszy tytuł.
„Święta w rodzinach SS” to nie tylko opowieść o tym, jak w kontrze do chrześcijaństwa, czy właściwie na jego gruzach, naziści marzyli o stworzeniu własnej religii sięgającej do pradawnych wierzeń. Każda wiara musi mieć zbiór dogmatów i świętą księgę, to zadanie spełniła „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, ale także kanon rytuałów, które dopiero należało stworzyć budując narrację mistycznego powrotu do nordyckich, germańskich korzeni. Tym zajął się Fritz Weitzel, którego przewodnik dotyczący świąt stanowi dodatek do książki Pomezańskiego. Warto dodać, że broszura Weitzela pierwszy raz ukazuje się na polskim rynku, a jest to dokument bardzo istotny w kontekście rozważań o fundamencie nazistowskiej ideologii.
Na uwagę zasługuje unikatowy zbiór ilustracji, na których możemy zobaczyć między innymi narzędzia i przedmioty konieczne do odpowiedniej celebracji nazistowskich świąt oraz znaki runiczne wraz z wytłumaczeniem ich znaczenia. Zestaw ilustracji w książce Pomezańskiego nie ma jedynie zadania wzbogacenia szaty graficznej czy uatrakcyjnienia lektury, są to bowiem ilustracje kluczowe do zrozumienia symboliki nazistowskiej celebry.
Bez wątpienia zarówno pierwsza część książki napisana przez Jakuba Pomezańskiego, jak i przetłumaczony przez niego przewodnik po nazistowskich świętach autorstwa SS-Obergruppenfuhrera Fritza Weitzela, stanowiące spójną i logiczną całość, są rodzynkiem na polskim rynku wydawniczym. Jest to pozycja absolutnie niezbędna w zbiorach każdego, kto na poważnie interesuje się fenomenem III Rzeszy i okultyzmem, a poszukuje nie tyle tanich sensacji, co rzetelnego, opartego wyłącznie na twardych dowodach opracowania spełniającego wszystkie wymogi pracy naukowej. I co równie ważne, jest to książka, która mimo poważnej tematyki zwyczajnie porywa.