Historianaprawde.pl

Zatoka szpiegów – wrażenia po pierwszym odcinku

Szacowany czas czytania: ...

W TVP premierę miał pierwszy odcinek serialu "Zatoka szpiegów". Czy warto było oglądać? Jakie macie wrażenia po premierze?

O czym jest nowy serial? Tego dowiadujemy się z opisu na stronie TVP – Gdynia. Lato roku 1940. Franz Neumann jest 24-letnim porucznikiem Abwehry. Jego ojczym jest wysokim oficerem gdańskiej policji. Wychowywał Franza twardą ręką, więcej ciepłych uczuć rezerwując dla jego młodszego brata Otto, który niedługo wyrusza w pierwszy rejs bojowy na niszczycielu. Franz jest oddelegowany do współpracy z Krigsmarine, jego bezpośrednim przełożonym jest komandor Kessler. Franz nie stroni od alkoholu, a także narkotyków, o jakie nietrudno w portowym mieście.

Nie mogę napisać, że na pierwszy odcinek czekałem z zapartym tchem. Raczej jestem przyzwyczajony do tego, że polskie filmy czy seriale historyczne są powiedzmy to co najwyżej średnie. Oczywiście znajdziemy kilka wyjątków – potwierdzających regułę. 

Gdy więc wybiła godz. 20:20 zasiadłem przed telewizorem. 

Akcja serialu rozgrywa się w Gdańsku oraz Gdyni. Jak wiadomo jeszcze przed wojną Wolne Miasto Gdańsk było szpiegowską enklawą wszystkich wywiadów państw europejskich.

W serialu poznajemy młodego oficera Abwehry Franza, który wkrótce odkryje swoje polskie pochodzenie. Dochodzi do morderstwa kobiety z którą wdał się w romans. Franz jest głównym podejrzanym i zapewne sprawcą. 

Szybko otrzymuje kopertę ze zdjęciami, którymi może być szantażowany. Staje przed trudną decyzją pracy dla alianckiego wywiadu. I praktycznie na tym kończy się pierwszy odcinek. Co będzie dalej? Czy Franz podejmie współpracę? O tym przekonamy się już wkrótce. 

A jak wrażenia? 

Ogólnie mogę powiedzieć, że pozytywne. Choć sam poczatek filmu, gdzie Franz wraz z bratem biegną po plaży nadzy, by wskoczyć w fale Bałtyku można było sobie darować. Jest akcja, jest dramat, jest zbrodnia i szpiedzy. Na ostateczne podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Początek zapowiada się dobrze. 

Reżyseria: Michał Rogalski
Scenariusz: Michał Godzic i Wojciech Lepianka
Zdjęcia: Maciej Lisiecki
Scenografia: Karina Baran
Dekoracja wnętrz: Beata Karaś
Kostiumy: Wanda Kowalska
Charakteryzacja: Dariusz Krysiak
W rolach głównych: Franz – Bartosz Gelner, Greta – Karolina Kominek, Kessler – Mariusz Bonaszewski, Ilse – Wiktoria Supryn, Engel – Michał Balicki, Anna – Maria Świłpa

Zatoka szpiegów w niedziele, od 7 stycznia o godzinie 20:20 w TVP1.

Skip to content