Historianaprawde.pl

Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień [RECENZJA]

Szacowany czas czytania: ...

Wydawnictwo Biały Kruk wydało 6 tom Dziejów Polski, których autorem jest prof. Andrzej Nowak. Tom opisuje dość wąski wycinek polskiej historii, za to pełen ciekawych wydarzeń.

Najnowszy tom opisuje niezwykle ciekawe wydarzenia z historii Polski rozgrywające się w latach 1632 – 1672. Okres ten powinien być doskonale znany każdemu Polakowi. Wszakże uczono nas o nim nie tylko na lekcjach historii, ale także i j. Polskiego. A to za sprawą takich lektur jak Potop, Ogniem i Mieczem czy Pan Wołodyjowski. 

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi wydawniczej: 

Wraz z Autorem śledzimy, jak zmienia się Rzeczpospolita szlachecka. Nie zmienia się na lepsze. Przekształca się w Rzeczpospolitą magnacką. Słabnie pozycja króla, a królować zaczyna swawola, sobiepaństwo, a nawet zdrada. Powoli degeneruje się szlachta, na której przez tyle wieków opierała się obrona Ojczyzny. Degeneruje się wolna elekcja, ten symbol, już tylko pozorny, szlacheckiej wolności albo, jak byśmy dziś powiedzieli, demokracji. Osłabienie kraju natychmiast skłania sąsiadów do najazdów i łupiestwa – istny potop! Pierwszy raz mamy do czynienia z poważnym planowaniem rozbioru Rzeczypospolitej. Król Jan Kazimierz abdykuje i „na odchodnym” rzuca sejmowi i senatowi prorocze słowa: „Moskal i Ruś przy ludach swojego języka opowiedzą się i W. Ks. Lit. sobie przeznaczą. Brandenburczykowi staną otworem granice Wielkopolski i o Prusy z Szwedami albo się zgodzi, albo rozerwą na kawałki. Dom rakuski [Austria] choćby najświętsze miał intencyje, przy takiej szarpaninie Krakowa dla siebie nie pominie, bo każdy będzie wolał mieć część Polski zbrojnie pozyskaną niżeli całą, dawnymi wolnościami przeciw obcym – bezpieczną”.

 

Tak samo jak i poprzednie tomy książkę czyta się dobrze. Nie rażą błędy ortograficzne, bo ich tam zwyczajnie nie ma. Wydawnictwo bardzo dba o poziom zarówno merytoryczny jak i estetyczny. Toteż 6 tom podobnie jak poprzednie dostajemy w twardej oprawie z porządnym papierem w  środku. To powoduje, ze ta publikacja, najlepiej w komplecie z pozostałymi tomami doskonale nie tylko prezentuje się na półce ale jest doskonałym prezentem dla osób chcących poznać i pogłębić swoją wiedzę. Sam autor jest doskonale znany miłośnikom historii, więc nie trzeba go tu specjalnie przedstawiać. Prof. Nowak gwarantuje, że lektura będzie wartościowa. 

Zdecydowanie polecam tę publikację tak samo jak poprzednie tomy. 

Skip to content