Historianaprawde.pl

Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne [PATRONAT]

Szacowany czas czytania: ...

Książka obnaża działalność niemieckich koncernów farmaceutycznych, które stały za wieloma zbrodniczymi eksperymentami pseudomedycznymi prowadzonymi za drutami obozów koncentracyjnych.

Koncerny farmaceutyczne dzisiaj zbyt często stroją się w piórka dobroczyńców, a wiele z nich ma korzenie we krwi niewinnych ofiar. Za drutami obozów koncentracyjnych testowano na więźniach leki i szczepionki produkowane przez do dzisiaj wiodące na rynku niemieckie firmy. Niewielu więźniów przeżyło te eksperymenty, a ci którym się to udało, zwykle zostali bez żadnego zadośćuczynienia. W Norymberdze zbrodnie nazwano po imieniu, ale nieliczni sprawcy zostali ukarani. A ich zleceniodawcy zostali bezkarni. Paweł Skutecki odsłania kulisy zbrodni, o których wielu chciałoby zapomnieć – mówi Krzysztof Drozdowski, redaktor serii „Mroczne sekrety historii”.

Zbrodnie popełniane na zlecenie koncernów farmaceutycznych nie zostały nigdy rozliczone. – Przeszedłem długą drogę od mglistych wspomnień świadków do twardych dowodów niemieckich zbrodni popełnianych na więźniach obozów koncentracyjnych za wiedzą i na polecenie niemieckich koncernów farmaceutycznych, które do dzisiaj są wiodącymi podmiotami na rynku. Prześledziłem losy ofiar, przypomniałem sądowe procesy, sprawdziłem, jakie konsekwencje ponieśli ci, którzy traktowali więźniów gorzej niż traktowało się wówczas laboratoryjne zwierzęta, a jakie zadośćuczynienie otrzymali po wojnie ci, którym jakimś cudem udało się przeżyć obozowe piekło – mówi Paweł Skutecki. – Zapraszam do lektury reportażu będącego efektem wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego prowadzonego w archiwach, bibliotekach oraz wszędzie tam, gdzie zostały jeszcze ślady nazistowskich zbrodni popełnianych w interesie niemieckich koncernów farmaceutycznych – dodaje.

Spis treści:

Lebrechstdorf: Potulice i historia tej książki

Szczepienia: Pierwsze eksperymenty, pierwsze ofiary

III Rzesza: Filozofia i konstrukcja zła

I.G. Farben: Ręce we krwi

Stutthof: Strzykawki śmierci

Neuengamme: Igły i dzieci na hakach

Buchenwald: Szczepionki nie leczą

Mauthausen: Folwark koncernów i ich pracowników

Auschwitz: Koncerny, dur i szczepionki

Dachau: Zastrzyki i malaria

Natzweiler: Żółtaczka w strzykawce

Norymberga: Stryczek dla lekarzy

Odszkodowania: Ile kosztuje cierpienie

Potulice: Co to były za zastrzyki?

 

Portal Historia Naprawdę objął publikację patronatem medialnym

Skip to content