Historianaprawde.pl

Średniowiecze

Dzisiaj wyraz „dupa” bez wątpienia jest postrzegany jako wulgarny, nieprzyzwoity, ale przez wieki był on używany także publicznie i nie budził złych emocji.

Wykonane w warsztacie południowoniemieckim ok. 1500 r. polichromowane i złocone skrzydło ołtarzowe z Ingeln ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku

Jan Kowalewski, który od niespełna dwóch dekad jest przywracany do pamięci narodowej, należał w latach 19191920 – jako młody porucznik – do najbliższych, a jednocześnie najmłodszych współpracowników Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W roku 2020 minęła 495 rocznica Hołdu Pruskiego. To doniosłe w historii wydarzenie miało miejsce w dniu 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym i Albrechtem Hohenzollernem w dniu 8 kwietnia 1525 roku.

Średniowieczni Polacy używali konopii zarówno w medycynie, jak i w obrzędach. Konopie służyły do okadzania chorych dymem, co miało przyspieszać leczenie i powrót do zdrowia. Wierzono również, że roślina ta miała moc ochrony przed złem i duchami. Oczywiście konopie wykorzystywano także w średniowiecznym przemyśle: włókna wykorzystywano do produkcji wyrobów przemysłowych, olej z nasion palono lub mieszano z popiołem, co tworzyło substancję używaną do prania.

Rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie. Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok.

Skip to content